Ochrana a normy

Předpis EU o osobních ochranných prostředcích (OOP) 2016/425

Obecným smyslem Směrnice o osobních ochranných prostředcích je stanovit pravidla pro vybavení určené k nošení a držení za účelem osobní ochrany před jedním nebo více riziky ohrožujících zdraví a bezpečnost.

Od Směrnice o OOP 89/686/EEC k Předpisu EU o OOP 2016/425:

Předpis nahradil starou Směrnici 89/686/EEC dne 21. Dubna 2018. Tento nový předpis reaguje na nové technologie a procesy vývoje OOP a jejich uvedení na trh. Nový předpis je rovněž formulován tak, aby v souvislosti se zaváděním nových technologií přispěl ke zvýšení bezpečnosti spotřebitele a zajištění férové konkurence mezi firmami na trhu.

Nový předpis nebude muset být zavedený do legislativ jednotlivých národních států, jelikož se jedná o závazný legislativní akt. Bude platit v plném rozsahu v celé EU bez potřeby jeho integrování do zákonů jejích jednotlivých členů. Týká se rovněž členů EEA/EFTA (Lichtenštejnsko, Norsko, Island). Států vázaných konkrétními proevropskými smlouvami (Švýcarsko, Turecko) se tento nový předpis rovněž týká.

Hlavní změny obsaženy v novém předpisu jsou:

  • Dovozci a distributoři mají jasně dané povinnosti.
  • Produkt musí být opatřen EU prohlášením o shodě, informace pro uživatele musí obsahovat související informaci o shodě a musí rovněž obsahovat odkaz na webovou stránku, na které je uvedeno EU prohlášení o shodě.
  • Technická dokumentace a EU prohlášení o shodě musí být dostupné deset let poté, co byl produkt uveden na trh.
  • Povinný, maximálně pětiletý certifikát lhůty platnosti.
  • Výrobce musí uvést své (1) jméno, (2) registrovaný obchodní název nebo značku a (3) jednu poštovní adresu, na které může být kontaktován, a to na produktu, a pokud to není kvůli velikosti nebo charakteru produktu možné, tak na jeho obalu a/nebo v průvodní dokumentaci.
  • Produkty musí být označeny typovým nebo sériovým číslem, popřípadě číslem šarže.
  • Kterýkoli příslušný kontrolní úřad může, a je mu doporučeno, kontaktovat ekonomický subjekt přímo, i když sídlí v jiné členské zemi.

Předpis specifikuje různé kategorie OOP, jako například pracovní oblečení, na které se vztahuje norma EN ISO 13688:2013, pracovní rukavice, na které se vztahuje norma EN 420:2003+A1:2009, a potom prostředky chránící sluch, zrak a nohy.

Více informací na stránkách Evropské komise

Jednotlivé normy